• Over OKRA
  • In je buurt
  • Actueel
  • Voordelen
  • Vrijwilligers
  • Contact
  • Steun ons
  • Inloggen
Okra Logo Okra Logo Okra Logo Okra Logo
  • Activiteiten
  • Reizen
  • Sport
  • Dating
  • Info/advies
  • Webshop
  • Word lid
✕
27/05/2025

Stekkerzonnepanelen

Deel dit bericht op sociale media.

Vroeger waren ze verboden, maar sedert 17 april zijn ze toegelaten: de plug-in of stekkerzonnepanelen. In tegenstelling tot hun klassieke broertje hebben ze een ingebouwde omvormer en kunnen ze dus zonder verdere installatievereisten aangesloten worden op het stroomnet. Hierdoor hebben ook mensen die zich geen dure klassieke installatie kunnen veroorloven toegang tot zonne-energie. Toch zijn er een aantal zaken je best wel op voorhand weet…

Hoe werkt het?

Het grote voordeel van plug-in zonnepanelen (ook wel stekkerzonnepanelen of balkonzonnepanelen genoemd) is dus de eenvoud. Ze werken volgens het principe van ‘Plug and play’. Dit betekent dat je eenvoudig de stekker in het stopcontact steekt en je kan meteen stroom opwekken en verbruiken. Bovendien kan iedereen ze kopen, dus ook huurders van een woning of een appartement. Al doe je er in het laatste geval wel goed aan om dit eerst met de medebewoners door te praten. Bijkomend voordeel is dat er geen installateur aan te pas komt.

Meldingsplicht of niet?

In veel gevallen ben je niet verplicht om jouw installatie op te geven bij Fluvius. Toch zijn hier een aantal uitzonderingen op:

  • Je hebt nog een analoge meter.
  • Jouw omvormer is gelijk aan of groter dan 800 watt.
  • Je woont in Brussel of Wallonië.

Je hebt in die gevallen dertig dagen de tijd – te rekenen vanaf de dag van aankoop – om te voldoen aan de meldingsplicht. Wie nog over een terugdraaiende (analoge) teller beschikt, zal door Fluvius gecontacteerd worden ivm de installatie van een digitale meter. Je kan dit niet meer weigeren of laten uitstellen.

 Maximumcapaciteit

Vlaanderen heeft een maximumcapaciteit ingesteld van 800 Watt, al is het eigenlijk aan de federale overheid om hier een wettelijk kader rond te creëren. Je zorgt er dus maar beter voor dat het omvormervermogen van jouw stekkerzonnepanelen onder die grens blijft. Stekkerzonnepanelen en -batterijen die binnen de EU commercieel beschikbaar voor particulieren hebben doorgaans een omvormervermogen dat beneden deze grens ligt. 

Niet alleen zonnepanelen

 Naast stekkerzonnepanelen bestaan er ook stekkerbatterijen om opgewekte zonne-energie (kortstondig) op te slaan. Je mag een stekkerbatterij gebruiken in combinatie met stekkerzonnepanelen, zolang je onder de capaciteit van 800 Watt blijft.

 Financieel plaatje

Doorgaans zou je de panelen op een duurtijd van vijf jaar terugverdiend moeten hebben. Dit is natuurlijk slechts een schatting op basis van een gemiddelde aankoopprijs en een gemiddeld verbruik. Bovendien spelen ook nog andere parameters mee: de efficiëntie waarmee het paneel naar de zon gericht is, hoeveelheid zonlicht, …

Om er profijt uit te halen, doe je er bovendien goed aan om jouw opgewekte energie zo veel als mogelijk direct te verbruiken. Batterijen om zonne-energie op te slaan kunnen nuttig zijn om een korte tijdspanne tussen opwekking en verbruik te overbruggen, maar zijn zelden rendabel in het terugverdieneffect.

Stekkerzonnepanelen worden niet meegeteld als hernieuwbare energie en leveren geen gunstigere epc-score op voor jouw huis (Vlaanderen en Brussel). In Brussel komen ze ook niet in aanmerking voor voordelen zoals groenestroomcertificaten.

Printversie

Waar let je best op?

Let er op dat je enkel stekkerzonnepanelen- en batterijen gebruikt waarvan de omvormer gehomologeerd werd door Synergrid (sectororganisatie van netbeheerders). De lijst van gehomologeerde toestellen vind je hier. Ter verduidelijking: enkel de (ingebouwde) omvormer moet gehomologeerd zijn, niet de panelen of de batterij zelf.

  • Ook al heb je geen erkende installateur nodig om de zonnepanelen te plaatsen, je doet er wel goed aan om ze ergens vast te plaatsen. Op een veilige manier zodat de panelen niet kunnen vallen of los kunnen komen bij rukwinden, stormweer, … Voorzie dus een voldoende stevige verankering op een stabiele ondergrond. Bij twijfel laat je dit dus best doen door een vakman.
  • Gebruik geen stekkerblok of verlengkabel om de plug-and-playapparaten op het stroomnet aan te sluiten, maar steek de stekker rechstreeks in een stopcontact. Stekkerblokken en verlengkabels zijn niet bedoeld of uitgerust om apparaten met een groot vermogen langdurig van stroom te voorzien.
  • Voorzie indien enigszins mogelijk een aparte stroomkring voor de zonnepanelen. Vermijd dat er op deze kring nog andere apparaten zitten met een groot vermogen.
  • Waar je de panelen plaatst, is niet onbelangrijk. De noordkant is schaduwrijk, dus daar zal een installatie niet echt renderen. Wie aan de westkant woont, doet er goed aan om zijn zonne-energie vooral ‘avonds te verbruiken voor een zo hoog mogelijk rendement. Wie in het oosten woont, doet dit beter ’s ochtends.
  • Mensen die in een appartementsgebouw wonen, overleggen best even met de VME (Vereniging van mede-eigenaars). Mogelijks moeten zij toestemming geven. Het is ook altijd goed om op voorhand even langs te gaan bij de dienst Stedenbouw van jouw gemeente om na te gaan of plaatsing van een installatie wel mag.

Besluit

Stekkerzonnepanelen kunnen zeker interessant zijn als alternatief voor een klassieke installatie. Dit hangt echter af van heel veel factoren, zodat dit voor iedereen anders ligt. Het is dus altijd goed om je eerst grondig te laten informeren vooraleer je stekkerzonnepanelen aanschaft.

Footer Image
OKRA
Pers
Vacatures
Disclaimer
Algemene voorwaarden
Privacy
Volg onze sociale media
Zin in OKRA-tv of het OKRA-journaal?
Neem zeker een kijkje op Youtube.
Schrijf in op de nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven van wat er gebeurt bij OKRA, schrijf je dan snel in op de nieuwsbrief en wij doen de rest.
Schrijf in
© 2025 OKRA vzwBE 0412.022.346Website door Atelier 64
ONZE PARTNERSCm en Vlaamse overheid
0

€ 0,00

  • Over OKRA
  • In je buurt
  • Actueel
  • Voordelen
  • Vrijwilligers
  • Contact
  • Steun ons
  • Inloggen